Działania które podejmujemy w życiu zawsze są czymś spowodowane. Spożywamy posiłki- ponieważ jesteśmy głodni, idziemy spać- bo nasz organizmy potrzebuje regeneracji itd. Z aktywnością fizyczną i treningami jest podobnie.

Zawsze jest jakiś powód: chcemy zrzucić parę kilo lub poprawić wydolność a w niektórych przypadkach jest to chęć posiadania tytułu Mistrza Świata. Nawet jeśli ćwiczymy dla własnej przyjemności to też jest jakiś cel- poprawa samopoczucia.

W treningu cele są niezwykle istotne. Bez celów nie da się trenować. Dlatego tak ważnym jest aby były jasno określone i sprecyzowane. To nam pomoże w pokonaniu drogi do ich osiągnięcia oraz pozwoli zaprojektować plan działania- w naszym przypadku plan treningowy.

Wielokrotnie słyszałem od swoich zawodników słowa w stylu: „…a teraz to po prostu trenuje- nie będę nic zakładał. W zeszły roku były miałem plany i nic z tego nie wyszło. Zobaczymy jak będzie…”

Rozczarowanie i brak motywacji związane ze świadomością poniesionej porażki (nawet jeśli celem było zrzucenie 5 kg masy ciała).

Nasuwa się pytanie jak wyznaczać cele, jak je ustalać aby na koniec się nie zawieść? Na szczęście z pomocą i odpowiedzią przychodzi nam psychologia sportu i dość precyzyjnie określa jak powinniśmy ustalać nasz cel! Kluczem do sukcesu jest angielskie słowo SMART - mądry. W tłumaczeniu na nasz ojczysty język wygląda to następująco:

  • SPECIFIC - cele powinny być konkretne ale i zindywidualizowane.
  • MEASURABLE - mierzalne, musi być możliwość zmierzenia czy założenia da się osiągnąć.
  • AGREED - ustalony i dostosowany. Osoba ćwicząca, zawodnik musi się zgodzić i zaakceptować każdy z celów.
  • REALISTIC - realistyczne, cele muszą być wyzwaniem - niezbyt trudnym ani zbyt prostym.
  • TIME PHASED - określone w czasie, cele muszą być osiągnięte w realistycznym czasie, odpowiednim do warunków trenującego.

Pierwsze litery tych pięciu wytycznych tworzą słowo SMART - i właśnie tym powinniśmy się kierować określając nasz CEL!

Następnym krokiem jest realizacja. W tym nam pomoże z optymalizowany plan treningowy dostosowany do naszych założeń. Na prawidłowo zbudowany program treningowy składają się trzy warstwy:

  • makrocykle - najczęściej opracowane na cały rok (a czasem nawet dłużej).
  • mezocykle - trwają zazwyczaj około miesiąca i mają doprowadzić do szczytu formy.
  • mikrocykle - okresy tygodniowe lub dwutygodniowe ze szczegółowymi informacjami co do intensywności i częstotliwości treningu.

 Rozwinięcie tego tematu w części drugiej… :)